شرکت فولاد اکسین خوزستان > اخبار شرکت > لزوم حمایت دولت از طرح‌‌های دانش‌‌بنیان فولادی
19 اسفند 1399
کد خبر: 4108

یک تحلیلگر صنعت فولاد گفت: صنعت فولاد به همت فعالان این صنعت توانسته در سخت‌ترین شرایط تحریمی و مالی کشور علاوه بر بقاء به سوددهی مناسبی نیز دست یابد

یک تحلیلگر صنعت فولاد گفت: صنعت فولاد به همت فعالان این صنعت توانسته در سخت‌ترین شرایط تحریمی و مالی کشور علاوه بر بقاء به سوددهی مناسبی نیز دست یابد

حسام خوشبین‌فر گفت: با این حال ظرفیت‌‌‌های ایران برای رشد و توسعه این صنعت بسیار بیشتر از بهره‌‌برداری‌های کنونی است. همچنین باید در نظر داشته باشیم که استفاده از مزیت‌‌های رقابتی و افزایش بهره‌برداری از پتانسیل‌های موجود مستلزم اصلاح برخی روش‌ها در سطح کلان است.
وی با تاکید بر اینکه دولت باید در سیاست‌های راهبردی فضای بیشتری را به این صنعت اختصاص دهد، افزود: صنعت فولاد و به طور کلی صنایع فلزی در ایران نیازمند تامین زیرساخت‌های نوین و بهبود فرآیندها و تولید است. در این زمینه باید در نظر داشت که دشمنان‌ متخاصم کشورمان از هیچ تلاشی برای جلوگیری از توسعه صنعتی ایران دریغ نمی‌کنند. 
این تحلیلگر صنعت فولاد با بیان اینکه برای توسعه صنعت فولاد نیاز به ریسک‌پذیری اقتصاد داریم، افزود: شرکت‌هایی مانند ایمیدرو در این زمینه می‌‌توانند با حمایت‌‌های بیشتر از صنعت فولاد زمینه‌‌ساز رشد بیشتر این بخش باشند. ما باید برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دانش‌بنیان از ظرفیت دولت استفاده کنیم و دولت می‌‌تواند با حمایت از پژوهشگران زمینه‌‌ساز تولید زیرساخت‌‌های موردنیاز این صنعت باشد. 
وی در پایان گفت: استفاده از قطعات و محصولات تولید داخل نیاز به ریسک‌پذیری و سرمایه‌گذاری دارد و بخش خصوصی به دلیل اینکه ماهیت فعالیت خود را بر اساس سوددهی تعریف می‌‌کند؛ حاضر به چنین فعالیتی نمی‌‌شود. از طرف دیگر با توجه به ظرفیت‌های داخلی نباید از این حوزه غافل شد. بر این اساس دولت می‌تواند با سرمایه‌گذاری بر فعالیت‌های دانش‌بنیان تلاش کند که محصولات و ایده‌های این حوزه را به سمت تولید رقابتی و توجیه‌‌پذیر هدایت کند.

نظرات

آخرین اخبار

آخرین نظرات