شرکت فولاد اکسین خوزستان > اخبار شرکت > از فولاد سخت تا گیاه سبز در اکسین
6 مهر 1400
کد خبر: 4161

امروز دیدن مناظر سبز فولاد اکسین و فضای لذت بخش دفاتر که عمدتاً پر شده است از گیاهان زیبایی که در کنار انجام امورات محوله ما را به آرامش می رساند.

امروز دیدن مناظر سبز فولاد اکسین و فضای لذت بخش دفاتر که عمدتاً پر شده است از گیاهان زیبایی که در کنار انجام امورات محوله ما را به آرامش می رساند.

سئوال اینجاست که در این چند سال چه شد است که اینچنین صنعت سخت فولاد با گل و گیاه و فضای سبز مأنوس گردید، به دنبال علت که رفتیم با قشر زحمت کشی از اکسین روبرو شدیم که در گرما و سرما با عشق در واحد فضای سبز مشغول به کارند، به همین سبب با بابک کاهکش رئیس خوش قلب و پر از آرامش این واحد گفتگویی کردیم تا راز این مهم را برای ما بگوید.

اینجانب بابک کاهکش با تحصیلات مهندسی کشاورزی از سال ۸۸ در این شرکت مشغول به کار شدم و از سال ۹۲در فضای سبز اکسین فعالیت خودم رو آغاز کردم.

در زمانی که در این واحد مشغول شدم وضعیت فضای سبز شرکت در حد ۵۰۰تا ۶۰۰متر آن هم پوشش سبز چمنی در حد نامطلوب و بیابانی بوده، بنابراین باتوجه به اینکه مجموعه خط تولید فولاد اکسین هیچ گونه آلودگی زیست محیطی ندارد لازم دانستیم تا این موضوع را با پوشش فضای سبز مشجر و در خور و شایسته شرکت ارتقا بخشیم. هر چند توسعه و فضای سبز در شرکت هزینه های زیادی را دارد، لذا بدلیل اینکه قبلا زمینی که شرکت اکسین در آن بنا شده است محل دپو و دفن پسماند های صنعتی شرکت فولاد خوزستان (دوده،آهک و سرباره) بوده است، بنابراین هر جایی که فضای سبز ایجاد می شود باید کل خاک و نخاله های فوق را که تا عمق ۱/۵ سانتیمتر از سطح خاک می باشد، بوسیله پیکور و سپس بیل چرخ زنجیری حفر و پس از بارگیری و خارج کردن مواد سمی از محیط خاک زراعی جدید خریداری ، و در محل ریخته گردد.

همچنین عکس های هوایی اکسین نشان میدهد که شرکت در زمینی دره مانند ساخته شده که همین موضوع باعث بالا بودن سطح آب های تحت العرض گردیده و احداث زهکش امری اجتناب پذیر و حتمی می باشد که در آینده نزدیک باید در دستور کار و اجرا گردد.

بنابراین با یک برنامه ریزی صحیح و حمایت های صورت گرفته در این مدت بالغ بر ۱۵ هزار اصله درخت و جمعا ۱۶ هکتار پوشش فضای سبز ایجاد شده و به حداقل الزامات زیست محیطی که همان ۱۰ درصد مساحت شرکت های صنعتی می باشد، از نظر فضای سبز رسیده ایم.

اهمیت احداث فضای سبز در کارخانجات به لحاظ:
۱-نقش فیلتراسیون هوا
۲-نقش تلطیف هوا و کاهش دما
۳-نقش ایجاد فیلتر صوتی و کاهش صدا در محیط
۴-امکان استفاده از آب تصفیه شده فاضلاب و جلوگیری از آلودگی محیط زیست
۵- کمک به بهداشت روانی کارکنان

نقش مهمی را ایفا می کند و انشالله با وجود جناب آقای مهندس آسیابان مدیرعامل محترم شرکت که از بدنه اکسین می باشد این مهم نیز ادامه خواهد داشت و ۴۰ هکتار باقیمانده زمینهای اختصاص شده به فضای سبز و دو پروژه اصلی (احداث زهکش ها و مخازن ذخیره آب خام فضای سبز)، همزمان با شروع پروژه فولاد سازی توسعه یابد.

پس از آن با برنامه ریزی های لازم فرهنگ فضای سبز و دوستی با طبیعت را با تهیه گیاه هان جهت دفاتر آغاز کردیم و خدا رو شکر امروز هر یک از دفاتر اکسین یا دفتر فضای سبز می باشد.

در این مسیر نیز آموزش های نگهداری از فضای سبز را به صورت حضوری به همکاران محترم ارایه کردیم و بحمداله این فرهنگ آنقدر اشاعه یافت که خانواده های کارکنان نیز به نگهداری گل و گیاه روی آوردند چرا که گل گیاه موجب آرامش روح ، کاهش استرس و سلامتی افراد می گردد.

 

{gallery}sabzoxin{/gallery}

نظرات

آخرین اخبار

آخرین نظرات