شرکت فولاد اکسین خوزستان > اخبار شرکت > راه‌اندازی کارخانه فولادسازی را در اولویت قرار داده‌ایم
رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان:
9 آبان 1402
کد خبر: 7290

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: با توجه به اینکه فولاد اکسین در تامین اسلب موردنیاز خود جهت تحقق کامل ظرفیت اسمی تولید با چالش مواجه است، بنابراین مدیریت ارشد شرکت و همچنین سهام‌داران مجموعه، اولولیت خود را تامین سرمایه در گردش کافی و راه‌اندازی کارخانه فولادسازی قرار داده‌اند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: با توجه به اینکه فولاد اکسین در تامین اسلب موردنیاز خود جهت تحقق کامل ظرفیت اسمی تولید با چالش مواجه است، بنابراین مدیریت ارشد شرکت و همچنین سهام‌داران مجموعه، اولولیت خود را تامین سرمایه در گردش کافی و راه‌اندازی کارخانه فولادسازی قرار داده‌اند تا پس از بهره‌برداری از آن و تامین اسلب کافی، علاوه بر رشد تولید ورق عریض فولادی، محصولات با ارزش افزوده بالا همچون فولاد زنگ‌نزن را هم به سبد تولیدات شرکت اضافه کنند.

دکتر مصطفی اسکندری در حاشیه سمپوزیوم فولاد ۱۴۰۲ در خصوص عملکرد شرکت فولاد اکسین خوزستان در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته، بیان کرد:  در نیمه نخست سال جاری، موفق به تولید حدود ۴۲٠ هزار تن ورق فولادی شدیم که سهم عمده آن به ورق‌های (API) اختصاص پیدا کرد. این ورق‌ها به طور مستقیم در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما تنها تولیدکننده این ورق‌ها در سطح کشور هستیم. میزان تولید شرکت در ۶ ماهه ابتدایی امسال، با افزایش ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بود و سود شرکت در سال جاری، ۱۲٠ درصد نسبت به بودجه مصوب افزایش یافت. هم‌اکنون خوشبختانه تولید در شرکت فولاد اکسین خوزستان در وضعیت مطلوبی قرار دارد و تا پایان مهر ماه ۱۴۰۲، قرارداد فروش کلیه محصولات خود تا پایان سال جاری را منعقد کرده‌ایم.

فولاد اکسین؛ صادرکننده برتر فولادی در کشور

وی با اشاره به اینکه صادرات، مسئله‌ای مهم و حائز اهمیت در شرکت فولاد اکسین خوزستان محسوب می‌شود، عنوان کرد: در همین راستا، در بیست و هفتمین سالروز ملی صادرات که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه، رئیس سازمان توسعه تجارت، روسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی، فعالان اقتصادی و صادرکنندگان نمونه و ممتاز در روز شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۲ برگزار شد، برای نخستین بار به عنوان صادرکننده نمونه کشور برگزیده شدیم. این افتخارآفرینی در کنار رشد تولید و سوددهی، حاصل مدیریت جهادی و تلاش روزافزن تمام کارکنان زحمتکش و توانمند فولاد اکسین بوده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان ادامه داد: صادرات ورق عریض فولادی تولید شده در فولاد اکسین به کشورهای اسپانیا، عراق، امارات، تاجیسکتان و… در سال ۱۴۰۱، به حدود ۵۴ هزار و ۲۰۰ تن رسید که این میزان با افزایش ۵۴ درصدی نسبت به سال پیش از آن همراه بود. باید توجه داشت که توسعه صادرات محصولات شرکت فولاد اکسین خوزستان، منجر به رشد سودآوری و همچنین ارزآوری به داخل کشور خواهد شد و بر همین اساس در تلاش هستیم تا رکوردهای جدیدی را تا پایان سال جاری در این زمینه به ثبت برسانیم.

اسکندری در ادامه به عوامل موثر در موفقیت‌های این شرکت طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: قطعا انعطاف‌پذیری و عملکرد موفق در حوزه بازرگانی شرکت و همچنین آشنایی هرچه بیشتر مصرف‌کنندگان خارجی با مجموعه فولاد اکسین و محصولات آن، نقش بسزایی در موفقیت‌های روزافزون شرکت در حوزه سودآوری و همچنین صادرات داشته است. کیفیت بالای ورق‌های عریض فولاد اکسین، عامل دیگری است که در این زمینه بسیار اثرگذار واقع شده و افزایش رضایت مشتریان کنونی و اضافه شدن مشتریان جدید را به همراه داشته است.

وی در ارتباط با اقدامات شرکت فولاد اکسین خوزستان در زمینه تامین پایدار مواد اولیه، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود که باعث شده است فولاد اکسین تا به امروز نتواند ظرفیت اسمی تولید خود را محقق کند، عدم تامین کافی اسلب به عنوان ماده اولیه اصلی شرکت است. ما اسلب مورد نیاز خود را از شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان تامین می‌کنیم و برای اینکه بتوانیم به ظرفیت اسمی تولید شرکت دست پیدا کنیم، باید اسلب‌هایی را با ابعاد و وزن‌های مشخص تامین کرده و سپس آن را به ورق عریض فولادی تبدیل کنیم که متاسفانه اسلب‌های مدنظر مجموعه حتی در شرکت فولاد مبارکه هم تولید نمی‌شود.

ضرورت تسریع در راه‌اندازی واحد فولادسازی شرکت

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان در همین راستا مطرح کرد: با توجه به اینکه ما تنها تولیدکننده ورق عریض فولادی در کشور هستیم، بنابراین اگر تولید این محصول رقابتی شود و شرکت‌‎های تولیدکننده ورق فولادی، از یک سو اقدام به تولید آن کرده و از سوی دیگر خود این شرکت‌ها نیز تولیدکننده اسلب باشند، بنابراین آینده فولاد اکسین به خطر خواهد افتاد. بنابراین با همکاری سهام‌داران محترم و کلیه ارکان شرکت، اقدام به راه‌اندازی واحد فولادسازی کرده‌ایم تا با تامین اسلب کافی و مورد نیاز خود بتوانیم ضمن تامین پایدار ماده اولیه، ظرفیت اسمی تولید مجموعه را هم محقق کنیم. در همین راستا هم‌زمان با سفر رئیس جمهور محترم به استان خوزستان در اردیبهشت ماه امسال و با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، کلنگ واحد فولادسازی در محل شرکت فولاد اکسین خوزستان به زمین زده شد که اتفاقی بسیار مهم و حائز اهمیت برای مجموعه قلمداد می‌شود و کلیه سهام‌داران شرکت نیز بر راه‌اندازی هرچه سریع‌تر این کارخانه تاکید دارند. در حال حاضر مطالعات فنی این طرح در حال انجام است و امیدواریم طی هفته‌های پیش رو وارد بخش اجرا شویم تا واحد فولادسازی شرکت در سریع‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی شود؛ چراکه با بهره‌برداری از این کارخانه، سبد محصولات شرکت فولاد اکسین گسترده‌تر و متنوع‌تر می‌شود و به دنبال آن، محصولاتی همچون فولادهای زنگ‌نزن که سودآوری قابل‌توجهی نیز به همراه دارند، به تولیدات شرکت اضافه خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان با بیان اینکه هم‌اکنون ورق‌های موردنیاز در صنایع مختلفی همچون کشتی‌سازی، ساختمان‌سازی و مخازن تحت فشار در این شرکت تولید می‌شوند، در ادامه به طرح‌های توسعه‌ای فولاد اکسین در حوزه پایین‌دست نیز اشاره کرد و گفت: از جمله این طرح‌ها می‌توان به پروژه مخزن‌سازی اشاره کرد. مخزن در صنعت نفت و گاز کاربردهای فراوانی دارد و در حال حاضر کلیه مطلعات مرتبط با این طرح توسط کارشناسان مربوطه انجام شده است. باید توجه داشت که تکمیل زنجیره فولاد به ویژه در پایین‌دست، سودآوری قابل‌توجهی برای شرکت به همراه خواهد داشت و بر همین اساس اجرای چند طرح توسعه‌ای دیگر نیز در این حوزه در دست بررسی است.

اسکندری در ارتباط با اقدامات شرکت فولاد اکسین خوزستان در راستای تولید فولاد سبز، خاطرنشان کرد: فولاد اکسین، همواره به دنبال حفظ و رعایت استانداردهای زیست‌محیطی موجود بوده و تکنولوژی که قرار است در کارخانه فولادسازی شرکت به‌کار گرفته شود، قطعا بر پایه تولید فولاد سبز خواهد بود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر مهم‌ترین اولویت مدیریت ارشد مجموعه، راه‌اندازی واحد فولادسازی است، یادآور شد: همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، سهام‌داران شرکت فولاد اکسین خوزستان تاکید ویژه‌ای بر راه‌اندازی هرچه سریع‌تر کارخانه فولادسازی دارند و بر همین اساس ما بخش عمده سرمایه شرکت را به این پروژه اختصاص داده‌ایم و امیدواریم در آینده نزدیک با بهره‌برداری از آن و همچنین تامین اسلب کافی، تولید محصولات متنوع و با ارزش افزوده بالا را آغاز کنیم.

نظرات

آخرین نظرات