شرکت فولاد اکسین خوزستان > اخبار شرکت > محصولات اکسين نقش بسيار مهمي در بومي‌سازي بسياري از تجهيزات و تکميل پروژه‌هاي صنعتي کشور داشته است

به گزارش روابط عمومی شرکت، امین آسیابان سرپرست شرکت فولاد اکسین خوزستان دستاوردهاي اکسين در محصولات را تشریح کرد، شرکت فولاد اکسين خوزستان، با رويکرد تامين نيازمندي صنايع و بازارهاي هدف، نقش بسيار مهمي در بومي‌سازي بسياري از تجهيزات و تکميل پروژه‌هاي صنعتي در کشور داشته است. اين شرکت توانسته است به ميزان قابل‌توجهي ورق‌هاي استراتژيک در حوزه‌هاي نفت، گاز، پتروشيمي، معدن و راه‌سازي را تامين کند. از جمله مهم‌ترين پروژه‌ها مي‌توان به توليد انبوه (حدود 360 هزار تن) ورق‌هاي با گريد «API5L X60MS» پروژه خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک، توليد ورق‌هاي با گريد «API5L X70PSL2» براي ساخت لوله‌هاي 56اينچ انتقال گاز، توليد ورق‌هاي با گريد «A283GR.C-NACE» به منظور ساخت مخازن جاسک، توليد ورق با گريــدهــاي «30CRNiMo8» و «C45» براي ساخـت قطعـات با استحکـام تسليـم بالا و همچنين بومي‌سازي و توليد ورق‌هاي ضدسايش «OXINAR400» و «OXINAR450» اشاره کرد.

همچنين با تشکيل کارگروه مشترک ميان فولاد اکسين، ايميدرو، جهاد دانشگاهي، فولاد مبارکه و فولاد اسفراين، مطالعات فني و بازرگاني اوليه به منظور توليد ورق‌هاي فولادي «Cryogenic» صورت گرفته است. اين ورق‌ها براي ساخت مخازن ذخيره و تحت فشار اکسيژن، نيتروژن و ساير گازهاي مايع‌شده (همانند «LPG» و «LNG») کاربرد دارند.

وی در رابطه با محصولات جديد فولاد اکسين بیان کرد، يکي از ويژگي‌هاي خاص اين شرکت تعيين نوع عمليات نورد بر اساس خواص مکانيکي مورد نظر مشتريان و مطابق با استاندارهاي بين‌المللي است. تجهيزات خط نورد شرکت فولاد اکسين خوزستان به گونه‌اي طراحي شده‌ است که قابليت انجام عمليات نورد به چهار روش شامل نورد معمولي (CR)، نورد کنترل‌شده از نظر دما (TCR)، نورد ترمومکانيکال همراه با خنک‌کاري در هوا (TMR) و نورد ترمومکانيکال همراه با خنک‌کاري توسط آب (TMR+ACC) را دارد.
از طرف ديگر، محصولات توليدي جديد شرکت گونه‌هاي فولادي مختلفي را شامل مي‌شوند. ورق‌هاي عريض فولادي با گريدهاي «API5L X42PSL2»، «API5L X52PSL2»، «API5L X60MS» و «API5L X70PSL2» جزو فولادهاي ميکروآلياژي هستند که علاوه بر مصرف در صنايع نفت و گاز، با فناوري خاص و به روش نورد ترمومکانيکال توليد مي‌شوند.

همچنين ورق‌هاي ضدسايش با گريدهاي «OXINAR400» و «OXINAR450» جزو فولادهايي هستند که علاوه بر اينکه در ساخت تجهيزات راه‌سازي به کار مي‌روند، براي توليد آن‌ها از فرايند عمليات حرارتي، به‌ويژه کوئنچ و تمپر، استفاده شده است. شايان ذکر است که ورق‌هاي فولادي ضدسايش و با استحکام بالا (High Strength Wear Resistant Plates) جزو ورق‌هاي مصرفي خاص در صنايع داخلي کشور هستند و به علت فقدان تکنولوژي و توليد اين ورق‌ها در اشل صنعتي، تامين نياز صنايع داخلي از طريق واردات صورت مي‌گيرد. درآمدزايي توليد ورق ضدسايش به هيچ عنوان قابل‌مقايسه با محصولات معمول نيست و اين موضوع به دليل خاص بودن اين نوع فولادها و بالا بودن تکنولوژي و تجهيزات توليدي آن‌هاست.

ورق‌هاي با گريد فولادي «A283GR.C-NACE» و «A516GR.70-NACE» جزو دسته فولادهاي مقاوم در برابر خوردگي‌اند. اين ورق‌ها براي ساخت مخازن ذخيره تحت فشار نفت و گاز در محيط ترش مورد استفاده قرار مي‌گيرند. محصولات فوق به روش نورد ترمومکانيکال و همچنين انجام فرايند عمليات حرارتي نرمالايزينگ توليد مي‌شوند.

ورق‌هاي با گريد فولادي «P355GH»، مطابق با استاندارد «EN10028-2»، به منظور ساخت مخازن با دماي کاري بالا کاربرد دارند. اين محصول به روش نورد ترمومکانيکال و همچنين انجام فرايند عمليات حرارتي نرمالايزينگ توليد مي‌شود.

ورق‌هاي با گريد فولادي «30CRNiMo8»، «C45» و «S690Q» جزو دسته فولادهاي با استحکام تسليم بالا هستند و درموارد صنعتي خاص به کار مي‌روند که نياز به استحکام‌هاي بالا دارند. روش توليد اين ورق‌ها انجام نورد کنترل‌شده به همراه عمليات حرارتي کوئنچ و تمپر است.

نظرات

آخرین اخبار

آخرین نظرات