شرکت فولاد اکسین خوزستان > اخبار شرکت > بهرنگ اهدایی، مدیر تولید شرکت فولاد اکسین خوزستان: محصولات استراتژیک اکسین

 امروزه برای قرار گرفتن در جایگاه‌های برتر تولیدی نزد شرکت‌های بزرگ به ویژه در صنعت فولاد، اهتمام به بخش تولید و توجه به محصولات با ارزش افزوده بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است. شرکت فولاد اکسین خوزستان به واسطه جایگاه مترقی خود در صنعت فولاد خاورمیانه، همواره نگاهی خاص به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا شامل محصولات با گرید API  و آلیاژی داشته است؛ به طوری که آمارهای تولیدی شرکت اکسین نشان می‌دهد که سهم محصولات API  و آلیاژی به فراتر از 80 درصد رسیده است که نشانی بر چراغ پر نور تولید در عصر حاضر می‌دهد.

یکی از مقوله‌های مهمی که شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی بر اهمیت آن صحه می‌گذارند، بخش تولید است. بخش تولید، از مهم‌ترین بخش‌های عملکردی در فرایند دستیابی به محصولات استراتژیک است که شرکت‌ها می‌توانند با اتکا به استراتژی هوشمندانه‌ای، سبد محصولات خود را متنوع و راهبردی نمایند.

اکسین و ماموریت تولید

تا پیش از سال 1398، عمده ورق‌های تولیدی شرکت فولاد اکسین به ورق‌های ساختمانی اختصاص داشت که پس از تاریخ مذکور و به واسطه بازتعریف استراتژی و اهداف کلان شرکتی، این مجموعه توانست سبد محصولات تولیدی را به سمت تولید ورق‌های با ارزش افزوده بالا همچون ورق‌های API و آلیاژی سوق دهد که به نوعی می‌توان گام برداشتن اکسین به سوی ماموریت اصلی تلقی کرد.

شرکت فولاد اکسین خوزستان نیز به واسطه دارا بودن تکنولوژی منحصر به فرد به ویژه در زمینه تولید، همواره نگاهی خاص و راهبردی به موضوع تولید و محصولات با ارزش افزوده بالا داشته است. به طوری که یکی از ماموریت‌های تعریف شده این شرکت بر اساس برنامه راهبردی، تولید ورق‌های با گرید API، آلیاژی برای مصرف در صنایع پایین‌دست به خصوص صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است تا این مجموعه جوان بتواند محصولات خود را در میان صنایع فولادی خاورمیانه، منحصربه‌فرد و راهبردی نماید.

با توجه به ماموریت اصلی شرکت در کنار توانمندی‌های واحد تولید از نظر تجهیزات به‌روز و با استانداردهای کیفی بین‌المللی به همراه پرسنل متخصص و فنی، زمینه‌ مناسبی برای گام برداشتن به سمت استانداردهای اصلی شرکت که همانا تولید محصولات با ارزش افزوده بالا بود، به وجود آمد.

یکی از رخدادهای مهم در مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، تولید محصولات به روش بچ دوتایی بود که با همت و دانش پرسنل، این امکان فراهم آمد تا روش بچ سه‌تایی نیز در مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا نیز افزوده گردد. فرایند بچ سه‌تایی که در ابتدا به صورت آزمایشی عملیاتی شد، در حال حاضر قابلیت انبوه‌سازی را پیدا کرده است؛ به طوری که با توسعه این روش، امکان افزایش بهره‌وری تولید تا حدود 30 درصد، تحقق می‌یابد.

در سال 1400 به ویژه در بخش تولید، علاوه بر اینکه از دو روش بچ دوتایی و بچ سه‌تایی بهره کافی گرفته شد، تولید انبوه ورق فولادی با ضخامت 300 میلیمتر نیز به مرحله اجرا رسید. برای بهره‌برداری از ورق فولادی با ضخامت 300 میلیمتر، جلسات متعدد فنی با شرکت‌های بزرگ فولادسازی در کشور به عنوان تامین‌کننده اصلی مواد اولیه شرکت فولاد اکسین خوزستان برگزار شد که طی این فرایند، ضمن آنالیز نورد این‌گونه اسلب‌ها در خط تولید شرکت، زمینه مناسبی برای افزایش راندمان تولید در کنار بهره‌گیری از این نوع اسلب با ضخامت بالا نیز به منصه ظهور رسید.

یکی دیگر از فعالیت‌های مهم شرکت در حوزه تولید طی سال 1400، تولید ورق فولادی با ضخامت پنج و شش میلیمیتر بود که فرایند تولید آزمایشی آن در سال‌های گذشته کلید زده شد. تولید ورق مذکور، علاوه بر اینکه بر اساس نیاز و سفارش مشتری تحقق یافت، فرایند انبوه‌سازی آن در طول سال جاری نیز طراحی و عملیاتی شد که خوشبختانه دارای طراز کیفی و خواص مکانیکی بر اساس استانداردهای بین‌المللی است. بنابراین مایه مباهات است که خانواده پرافتخار اکسین توانسته است با اتکا به توانمندی و دانش فنی برخوردار، خوراک استراتژیک صنایع خاص و راهبردی کشور شامل صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را تامین و به تبع آن کشور را از واردات این نوع ورق‌های خاص بی‌نیاز کند.

آمارها و ارقام نشان می‌دهد که فولاد اکسین خوزستان در تولید محصولات با ارزش افزوده بالا به ویژه مورد مصرف در صنایع راهبردی، ضمن تسریع در زمان تحویل محصولات فوق، کیفیت قابل توجهی در تولید ورق‌های تولیدی API مد نظر قرار داده است که نشان از هوشمندی بخش تولید و به تبع آن سیاست‌گذاری کلان مجموعه اکسین می‌دهد.

خانواده پرافتخار اکسین توانسته است با اتکا به توانمندی و دانش فنی برخوردار، خوراک استراتژیک صنایع خاص و راهبردی کشور شامل صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را تامین و به تبع آن کشور را از واردات این نوع ورق‌های خاص بی‌نیاز کند

اکسین و راهبرد تولید

با توجه تعریف پروژه‌های ملی در کنار پیش‌بینی واحد تولید در زمینه تعریف پروژه‌های راهبردی در کشور بر اساس نیازمندی‌های صنایع در طول چشم‌انداز سال 1404، سیاست اکسین در زمینه تولید به سمت تولید 70 تا 80 درصدی ورق‌های فولادی با گرید API رفته است که این سیاست، علاوه بر اینکه در سال 1399 به منصه ظهور رسید، در سال 1400 نیز به طور کامل عملیاتی شد. پیش‌بینی واحد تولید شرکت فولاد اکسین برای ادامه این روند به ویژه برای سال 1401، بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا تا 80 درصد است که در صورت تحقق این امر، سودآوری قابل توجهی برای شرکت به وجود خواهد آمد.

سیاست و راهبرد شرکت فولاد اکسین خوزستان به ویژه در بخش تولید، گام برداشتن در مسیر تامین محصولات با ارزش افزوده بالا برای صنایع پایین‌دست مجموعه شامل نفت، گاز و پتروشیمی در دو بخش تامین لوله‌های مورد نیاز برای خطوط انتقال نفت و گاز به همراه تامین ورق‌های مورد نیاز برای احداث مخزن‌های ذخیره‌سازی تحت فشار نفت و گاز است.

یکی از برنامه‌های مهم شرکت فولاد اکسین در راستای حفظ و ارتقای شرایط موجود، تامین به موقع قطعات یدکی مورد نیاز در خطوط تولید است. در طول یک سال اخیر، قطعات مهم و استراتژیک به خط تولید افزوده شده است که همین امر موجب شد تا علاوه بر ایجاد بستری مناسب برای ذخایر مناسب، خطوط تولید با کمترین میزان از توقف مواجه شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل تولید ورق‌های با ارزش افزوده بالا توسط شرکت فولاد اکسین خوزستان به ویژه مورد مصرف در صنایع استراتژیک همچون نفت، گاز و پتروشیمی، دستیابی به سودآوری قابل توجه برای انجام طرح‌های توسعه‌ای در طول چشم‌انداز است. به هر اندازه که تولید و مصرف ورق‌های تولیدی شرکت فولاد اکسین، خاص و راهبردی باشند، به همان اندازه سودآوری خیره‌کننده‌ای نصیب شرکت می‌شود. بنابراین گام برداشتن در مسیر تولید محصولات خاص، ضمن جلوگیری از واردات بی‌رویه به کشور ، ارزآوری مناسبی را برای اقتصاد صنعتی ایران به وجود می‌آورد.

یک ماشین بدون نیروی انسانی، نمی‌تواند به خودی خود معنا داشته باشد. حتی پیشرفته‌ترین تجهیزات بدون نیروی انسانی متخصص و متعهد، عملا بلااستفاده باقی می‌ماند. بنابراین شرکت اکسین با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، گام مهمی در راستای ایجاد تعادل بین نیروی انسانی و بهره‌وری تولید ایجاد نمود تا از این طریق، رزنانس شوق، شکوفایی و رشد را در میان پرسنل ارتقا بخشد

اکسین و چالش‌های تولید

امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌های بالقوه‌ که شرکت‌های تولیدی در سراسر جهان را مورد تهدید قرار می‌دهد، چالش تامین مواد اولیه مورد نیاز فرایند تولید است. مواد اولیه به عنوان اصلی‌ترین خوراک برای به گردش درآوردن چرخ تولید به حساب می‌آید. بنابراین هر کدام از شرکت‌های بزرگ دنیا بر اساس سیاست‌ها و اهداف راهبردی، سمت و سوی برنامه‌ریزی تولیدی را در مسیر تامین مواد اولیه پایدار طراحی و تبیین می‌کنند.

شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان یکی از راهبردی‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت فولاد، دریافت به موقع اسلب‌های مورد نیاز برای تولید ورق‌های API و آلیاژی را در زمره یکی از چالش‌های اساسی خود دسته‌بندی می‌کند. با نگاهی به لیست تامین‌کنندگان مواد اولیه شرکت فولاد اکسین خوزستان شامل شرکت فولاد خوزستان (به عنوان تامین‌کننده اسلب‌های مورد نیاز در تولید ورق‌های فولادی ساختمانی)، شرکت فولاد هرمزگان (به عنوان تامین‌کننده اسلب‌های موردنیاز در تولید ورق‌های آلیاژی و مقدار کمی ورق‌های API) و شرکت فولاد مبارکه اصفهان (به عنوان تامین‌کننده اسلب‌های مورد نیاز در تولید ورق‌های API)، به سادگی می‌توان دریافت که شرکت فولاد اکسین خوزستان دارای وابستگی از نظر مواد اولیه به شرکت‌های غیر است. اگرچه از نظر تامین اسلب‌های مورد نیاز برای تولید ورق‌های ساختمانی چالش به خصوصی وجود ندارد و بیشترین چالش در تامین ورق‌های مورد نیاز در تولید ورق‌های آلیاژی و API است، اما باید درنظر گرفت که امنیت تامین مواد اولیه، یکی از راهبردهای اساسی مفهوم توسعه برای سازمان‌ها در طول یک چشم‌انداز به شمار می‌آید. از این رو، لازم است تا شرکت فولاد اکسین خوزستان بر اساس نیازمندی‌های روز دنیا، اهتمام ویژه‌ای به راه‌اندازی طرح فولادسازی داشته باشد تا ضمن خودکفایی در تامین مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید، با فراغ بال به فرایند توسعه تولید و روندهای تکنولوژیک پیش رو نگاه کند.

یکی دیگر از چالش‌های مهم شرکت فولاد اکسین، موضوعات مربوط به انرژی است. در سال جاری به واسطه قطعی برق سراسری به ویژه در میان صنایع فولادی، تولید فولاد اکسین نزدیک به 45 روز متوقف شد. در واقع، به دلیل محدودیت‌های برقی در تابستان سال 1400 به صورت 30 روز پیوسته و 15 روز ناپیوسته، تولید دچار توقف اجباری شد که همین امر زمینه را بر کاهش فرایند تولید محصولات نسبت به سال پیش از آن به وجود آورد.

فرایند تولید در حال حاضر نزدیک به 50 تا 60 هزار تن نسبت به سال گذشته عقب‌تر است که در صورت عدم تکرار مشکلات برقی در طول سال آینده، امکان جبران آن وجود خواهد داشت. با این حال رشد قابل توجه رقم سودآوری نسبت به سال گذشته، نشان‌دهنده افزایش تولید محصولات با ارزش افزوده بالا است که در صورت تداوم، ضمن کنار رفتن موضوعیت تناژ در آمار تولید، کیفیت محصولات تولیدی جایگزین تناژ تولیدی خواهد شد.

اکسین و چشم‌انداز تولید

با روی کارآمدن مدیریت جدید و نقش تسهیل‌گر ایشان در زمینه تولید، پیش‌بینی شرکت فولاد اکسین خوزستان برای سال 1401 بر اساس نیاز بازار، تولید 40 درصدی محصولات با گرید API، تولید 40 درصدی محصولات آلیاژی و تولید 20 درصدی محصولات ساختمانی است. بنابراین کل خانواده اکسین در پی این است تا با ایجاد همدلی، علاوه بر افزایش توان رقابت‌پذیری در عرصه بین‌المللی، دستاوردهای چشمگیری را برای کشور به ویژه در صنعت فولاد به ارمغان آورد.

نظرات

آخرین اخبار

آخرین نظرات