شرکت فولاد اکسین خوزستان > اخبار شرکت > باید در مدار درست حرکت کنیم تا افتتاح واحد فولاد سازی در وقت مقرر و با ایمن ترین، سبز ترین و به روز ترین تکنولوژی و با رعایت صلاح شرکت و استان صورت بگیرد.
10 مرداد 1396
کد خبر: 352

استاندار خوزستان با هیئت همراه شامگاه دوشنبه پس از نشست صمیمی با هیئت مدیره و مدیران شرکت فولاد اکسین خوزستان از خط تولید شرکت بازدید کرد.

استاندار خوزستان با هیئت همراه شامگاه دوشنبه پس از نشست صمیمی با هیئت مدیره و مدیران شرکت فولاد اکسین خوزستان از خط تولید شرکت بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی فولاد اکسین خوزستان شامگاه دوشنبه استاندار خوزستان با هیئت همراه پس از نشست صمیمی با مدیران شرکت فولاد اکسین خوزستان از خط تولید شرکت بازدید کرد.

در این بازدید دکتر بحرینی مقدم رئیس محترم هیئت مدیره و دکتر روزبه کردونی نائب رئیس محترم هیئت مدیره استاندار را همراهی کردند.

در این نشست مهندس محمود پور مدیرعامل محترم شرکت ضمن تشکر و قدردانی از استاندار خوزستان بابت پیگیری های ایشان در موافقت دولت جهت احداث کارخانه فولاد سازی گفت: صدور مجوز احداث واحد فولاد سازی در کنار شرکت فولاد اکسین امری مهم در جهت رونق اقتصاد استان و افزایش اشتغال در خوزستان است که گرفتن آن کار ساده ای نبود و زحمت‌های زیادی برای آن کشیده شد و جا دارد از استاندار خوزستان و همه مسئولانی که ما را در رسیدن به این امر مهم یاری دادند، قدردانی کنیم.

مهندس محمود پور افزود: هم اکنون نیاز کشور به محصولات نفتیETIO و نیز محصولات ویژه‌ای که ۹۰ درصد برنامه تولید این شرکت است، سالیانه بالغ بر ۷۰۰ هزار تن است که میانگین قیمت آن ۷0۰ دلار است یعنی اکنون بیش از ۶۰۰ میلیون دلار سالیانه ارز از کشور خارج می شود بنابراین راه اندازی این واحد گام مهمی در جهت عملی شدن اقتصاد مقاومتی است.

مدیرعامل شرکت با اشاره به برخی مشکلات برای دریافت صدور مجوز واحد فولاد سازی گفت: مراحل قانونی دریافت مجوز این واحد فولاد سازی کار سختی بود و یکی از مهم ترین مشکلات آن بحث زیست محیطی آن بود ولی با استعلامات ملی و بین المللی توانستیم مجوز راه اندازی آن را در نزدیکی شهر اهواز بگیریم. درست است که فولاد، صنعتی با آلایندگی‌های بسیار است ولی با توجه به رشد تکنولوژی و استعلام هایی که ما از شرکت‌های بزرگ جهانی گرفتیم به صراحت اعلام کردیم که با صفر درصد آلایندگی شرکت را راه اندازی می کنیم و نهایتا با دادن ضمانت های لازم به سازمان محیط زیست موافقت آن ها را گرفتیم.

وی به علاقه شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در این واحد فولاد سازی اشاره کرد و اذعان داشت: با توجه به استراتژیک بودن این منطقه و توجیه پذیر بودن این طرح که گردش سرمایه بالایی دارد و کل سرمایه که بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است بعد از نزدیک 2 سال و نیم قابل برگشت است، شرکت های خارجی علاقه زیادی به سرمایه گذاری و فاینانس دارند که مذاکرات آن صورت گرفته و حال گام بعدی ما پس از صدور مجوز، باید دیگر بخش های اقتصادی آن را در مجامع ملی یا کانال هایی که بهترین مسیر برای شرکت و استان است به پیش ببریم.

ایشان خاطرنشان کرد: اکنون گام سخت کار طی شده و بقیه کار، بخش‌های اجرایی و عملیاتی است که خوشبختانه متخصصین فولاد خوبی در این استان و در کشور داریم به طوری که 80 درصد فولاد اکسین ساخت داخل است. امیدواریم بتوانیم از پتانسیل داخلی و ملی و حتا بین المللی بهره ببریم تا شرکت را با بهترین تجهیزات راه اندازی کنیم و به بهره برداری برسانیم و در کنار آن با کمک استاندار از گردنه بدهی های شرکت و مطالبات زیاد آن به سلامت عبور کنیم.

در ادامه دکتر روزبه کردونی نایب رئیس هیات مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان با ابراز خوشحالی از راه اندازی واحد فولاد سازی اکسین گفت: آن چه را در فولاد اکسین اتفاق افتاد، یک تجربه سیاستی موفق است. نه ماه پیش حواشی و مسایل فرعی در اکسین حاکم بود، 300 میلیارد تومان تعهدات و 200 میلیارد تومان معوقات ما بود و گرفتن مجوز فولاد سازی در آن زمان بسیار دور از ذهن بود و حتی در کمیسیون های استانی، مدیران استانی تاکید داشتند که این کار نشدنی است.

وی افزود: خوشبختانه ما استانداری داریم که پیگیری های موثر دارد و در تمام سطوحی که باید با مدیران ارشد مرکز مذاکره می شد، موثر عمل کرد و در کنار آن حمایت وزیران را درسطح ملی داشتیم.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت هماهنگی های همه جانبه استانی را عامل به سرانجام رسیدن این پروژه دانست و گفت: پیگیری های موثر مدیر ارشد استانی، حمایت همه جانبه دولت مردان، حمایت های ائمه جمعه و نمایندگان مجلس خبرگان به ویژه آیت الله حسن زاده همه دست به دست هم داد تا یک شرکت با ترنول نه چندان بالای ملی مجوز واحد فولاد سازی دریافت کند.

وی ادامه داد: یک ائتلاف منطقه ای با همراهی دولت مردان پای یک پروژه می آید و با حمایت هیئت دولت مجوز را می گیرد این به این معناست که در جاهایی که همه با هم هستیم و منافع استان را پیگیری کنیم، رفاه مردم و توسعه استان رقم خواهد خورد.

دکتر کردونی خاطرنشان کرد: این پروژه هزار شغل مستقیم ایجاد می کند و با 1500 میلیارد سرمایه گذاری در استان حضور فعال تر بخش های خصوصی را خواهیم داشت. در راستای شفافیت این شرکت، تصمیم ما این است که شرکت اکسین شیشه ای شود و اهالی رسانه و فعالان مدنی هر گاه اراده کنند صفر تا صد اکسین را رصد کنند و نظارت حوزه به حوزه بخش خصوصی بیش تر شود تا اکسین الگویی برای سایر صنایع ملی شود.

ایشانحضور شریعتی را فرصتی برای توسعه و پیشرفت خوزستان خواند و اذعان داشت: مسیری که در این یک سال در استان خوزستان دارد پیش می رود نه تنها بحران ها و آتش های زیر خاکستر ناشی از انواع مسایل و مشکلات قدیمی را کنترل کرده، بلکه به مسیر روشنی از دستیابی به توسعه همه جانبه و پایدار در استان خوزستان پیش روی مردم قرار خواهد داد.

دکتر شریعتی استاندار محترم خوزستان استاندار خوزستان نیز با اشاره به صدور مجوز راه اندازی واحد فولاد سازی این شرکت اظهار کرد: صدور این مجوز را باید به فال نیک گرفت و باید بتوانیم استفاده لازم را از این موضوع ببریم چون اگر بد عمل کنیم، امکان این هست که از این فرصتی که به استان و فولاد اکسین داده شده بهره کافی نبریم.

وی افزود: یکی از مسایلی که پیش از گرفتن این مجوز با آن روبرو بودیم این بود که عده ای می گفتند این کار برای استان لازم است ولی شدنی نیست چون موانع زیادی پیش روی آن است.

استاندار خوزستان دلیل صدور مجوز واحد فولاد سازی برای شرکت فولاد اکسین را توانایی این شرکت در تولید لوله هایی دانست که در هیچ جای کشور امکان تولید آن وجود ندارد و گفت: وقتی بررسی کردم متوجه شدم فولاد اکسین ظرفیت تولید ورق عریض x60 و x70 را دارد که هیچ شرکت نوردی در کشور امکان تولید آن را ندارد و دیگر شرکت های فولاد کشور تنها ورق عادی تولید می‌کنند. این ورق در صنایع نفت، انتقال گاز ترش، در خطوط لوله، مخازن تحت فشار و صنایع نظامی کاربرد دارد که هنوز از بیرون خریداری می شود.

وی ادامه داد: اگرچه این گام برداشته شده ولی چون امکان تولید مواد اولیه برای ورق‌های عریض کم است، عمده تولیدات این شرکت تولید لوله های عادی است یعنی کارخانه ای که باید بنز تولید کند، پراید تولید می‌کند چون ارزش افزوده لازم را ندارد، استفاده لازم از آن نمی شود و مواد مورد نیاز از خارج وارد می‌شود.

دکتر شریعتی با بیان این که شرکت فولاد اکسین برای اهداف کار خاص ساخته شده ولی این اهداف هنوز محقق نشده اند، عنوان کرد: قسمتی از پازل انجام شده ولی نیتی که به دنبالش بودیم هنوز محقق نشده است؛ ما سرمایه خرج کردیم و نوردی خاص ساختیم ولی از آن استفاده نمی کنیم یا کم استفاده می کنیم. وقتی سال اقتصاد مقاومتی است و بناست وابستگی ما با بیرون کم شود، باید استفاده از ظرفیت شرکت محقق شود.

وی افزود: این حلقه مفقوده به تعداد زیاد در صنایع ما وجود دارد و متاسفانه مسئولین ما این ها را به هم وصل نمی کنند. مسئولین و سیاستگذاران ما باید این حلقه ها را به هم وصل کنند تا از یک سرمایه‌گذاری، بهره کافی برده شود و گرنه اگر بناست محصولی داشته باشیم که با ۵ تومان قابل انجام است، ولی 10 تومان هزینه ساخت اش کنیم، منابع را هدر داده ایم.

استاندار خوزستان با انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت و توان واقعی فولاد اکسین اذعان داشت: جای نگرانی است که اهداف اقتصاد مقاومتی که مد نظر ما بوده و به ما ابلاغ شده، هنوز به بار ننشسته، محل تصمیم‌گیری‌ها نبوده، خیلی هم به فکر اش نبوده ایم و حتا احساس هم نشده بود که امکان بهره برداری و تولید اش فراهم شده است.

وی به تقاضای برخی مبنی بر احداث واحد فولادسازی این شرکت در ماهشهر یا منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: عده ای می گفتند شرکت در جایی دیگر تاسیس شود و بعد اسلب ها را به اهواز بیاوریم ولی آوردن اسلب و گرم کردن دوباره آن برای تبدیل به ورق، ارزش افزوده را کمتر و هزینه‌ها را بیش تر می‌کرد و قدرت رقابت را کاهش می‌داد. از این بابت اصرار کردم تا این واحد فولاد سازی در اهواز باشد.

دکتر شریعتی یادآور شد: این محصول یک محصول استراتژیک است که باید خوزستان، استان استراتژیک کشور آن را تولید کند. علاقه قلبی من این است که شان خوزستان این باشد که درجه اول و خط مقدم باشد و خدماتی به کشور بدهد که برای سایرین میسر نباشد. تلاش زیادی شد تا فولاد اکسین در استان های دیگری افتتاح شود یا فولاد سازی آن در شهرهای دیگر باشد ولی ما مقاومت کردیم و خوشبختانه توانستیم مجوز فولاد اکسین را در زمان تصدی گری جهانگیری بگیریم و امروز هم برای فولاد سازی از حمایت وی برخوردار شویم.

استاندار خوزستان با تاکید بر این که در تصمیم گیری ها باید به فرصت استراتژیک خوزستان در کشور توجه کنیم، بیان کرد: باید تلاش کنیم که خوزستان جایگاه واقعی اش را همان طور که در درآمد سرانه، ارزش افزوده و تولید و صنعت کشور دارد در سایر موارد هم داشته باشد و این فرصت استراتژیک خوزستان در نظام تصمیم گیری کشور مد نظر ما باشد تا مورد غفلت قرار نگیرد و تعصبات منطقه ای باعث نشود کاری با هزینه بیش تر در جای دیگر شروع شود در حالیکه خوزستان می تواند با هزینه کمتر آن را تولید کند.

وی با اشاره به میزان اشتغال در واحد فولاد سازی اکسین گفت: بهره برداری از این شرکت فولاد سازی 1000 شغل مستقیم ایجاد می کند و ساخت آن چند هزار نفر را مشغول به کار می کند. فولاد اکسین سال گذشته حدود ۲۰ میلیون دلار محصولات خود را صادر کرد که می تواند بیشتر از این هم باشد و ماه گذشته تولیدات اش به ۸۲ هزار تن رسید که به ظرفیت 90 هزار تن اسمی اش نزدک شد.

ایشان تاکید کرد: باید در مدار درست حرکت کنیم تا افتتاح واحد فولاد سازی در وقت مقرر و با ایمن ترین، سبز ترین و به روز ترین تکنولوژی و با رعایت صلاح شرکت و استان صورت بگیرد. مراحل اداری دست و پا گیر باید در چهارچوب قانون طی می‌شود تا به زودی شاهد افتتاح فولاد سازی باشیم و از این بابت اجرا کننده شعار اقتصاد مقاومتی باشیم و به خودکفایی و صادرات برسیم.

در پایان استاندار و هیئت همراه از خط تولید شرکت بازدید کردند.

{gallery}ostandar{/gallery}
نظرات

آخرین اخبار

آخرین نظرات